Slackware 12.0 duyuruldu!

slackware.png

Bu sürümde Linux kernel 2.6 sürümü varsayılan olarak yükleniyor. Harici diskleri bağlamak için root yetkileri almak gerekmiyor. HAL (the Hardware Abstraction Layer) desteği sayesinde harici diskler tak ve çalıştır rahatlığında bağlanabiliyor.

Reklam

Slackware 12.0 duyuruldu!” için 4 yorum

  1. Eski dost Slackware. Bu sürümü için etraf oldukça heyecanlandı sanırım zira gördüğüm kadarıyla paket güncelliği bakımından kurulu gelen paketler olarak en güncel sürüm bu. Okuduğum incelemeler her zamanki gibi Slackware’e yakışır şekilde. Ah Pat, bir de Gnome’u çıkartmasaydın :) En son kurduğumda Dropline Gnome’suz yapamamıştım. Bir ara eski dostla hasret gidermeyi düşünüyorum.

  2. Gnome’un Slackware dağıtımından çıkarılmasının sebebi neydi acaba? Ben CD’lerde yer açılması için yapıldığını sanıyordum. Şimdilerde Slackware 6 CD ile dağıtılıyor. Bu CD’lerde Gnome için de yer olmalı, değil mi?

  3. CD’lerde yer olmamasından değildi sebep. Pat Gnome için verdiği uğraşın neredeyse Slackware’in kendisine verdiği kadarına yakın olmasından yakınarak Gnome’u çıkarttı projeden. Geriye dönen hata bildirilerinin de bir çoğunun Gnome’a ait olması da ayrı bir neden olarak söylenmişti zamanında. Haliyle top Dropline geliştiricilerine atıldı ve projede Slackware’e yoğunluk verildi. KDE ve XFCE’nin proje ile bütünleştirilmesi ve bakımı çok daha kolay olduğundan bu iki masaüstü ortamı şu an proje içinde devam etmekteler. Bir yandan Pat’i haklı buluyorum, Slcackware sade bir sistem, çok uğraş verilmeden bazı şeylerin daha kısa sürede halledilerek, daha kararlı ve sağlam bir dağıtım ortaya çıkartmak istiyor. Ayrıca son kullandığım Dropline Gnome projesi de oldukça başarılıydı, hem kurulum hem güncelleme hem de geliştiricilerin sıcak ilgisi son derece hoştu. IRC üzerinden dahi hata bildirimi yapıp soru sorabiliyorsunuz ve hiç yadırgamıyorlar.

  4. Buradaki Wikipedia makalesinde GNOME’un neden çıkarıldığından kısaca bahsedilmiş. Ayrıca Dropline GNOME hakkında bazı eleştiriler de yazılmış. Sanırım bazı sistem ayarlarında büyük değişiklikler yapılıyormuş. Son sürümlerde bu değişikliklerden de vazgeçmişler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s