KDE ve GNOME

klogo-official-lineart_detailed-128x128.png

GNOME masaüstünde çalışırken hafıza kullanımı tavan yapıyordu. Öyle ki bir pencereden diğerine geçerken saniyeleri sayıyordum. Dağınık sistemler dersi projesinin yetişmeyeceğini düşünmeye başlamıştım. Ta ki herşeye KDE‘de devam etmeyi deneyene kadar.

Reklam

KDE ve GNOME” için 4 yorum

  1. Son zamanlarda KDE oldukça hızlandı. Ayrıca bütünleşik yapısı ve kendi programları arasındaki uyumuyla en iyi masaüstü yöneticisi halihazırda KDE. Özellikle 4.x serisiyle etrafı kasıp kavuracağını düşünmekteyim. Ancak nedense Gnome’u bırakamıyorum :D Bakalım 4.x serisini gördüğümde neler olacak.

  2. KDE iyidir hostur ama Gnome kullanım acısından cok basarılı. Ama gnome da cok fazla apllet kullandıgınızda sıkıntı oluyor bu dogru. Genede gnome kullanmanızı tavisye ederim :)

  3. KDE’nin kullanım açısından az karmaşık olsa da Gnome’dan daha iyi olduğu su götürmez (neden hala Gnome kullandığımı ben bile bilmiyorum :)). Örneğin bir Gconf bile son kullanıcı için güzel bir arayüze sahip değil. Bazı şeyleri yapmak için dakikalarca uğraşmanız gerekebiliyor, tabi öğrenene kada. KDE cephesinde ise işler tam tersine yürümekte, bir iki tıklamayla her şeyi halledebiliyorsunuz ve son kullanıcı için arabirim oldukça iyi durumda. Bir başka mesele ise yine http://gunluk.mustafau.com/2007/07/07/slackware-120-duyuruldu/#comment-136 başlığında biraz bahsedildiği gibi Gnome’un dağınık yapısı. Ne yazık ki paketlemeyi zorlaştıran bir yapısı var. Üstesinden gelinemez mi, tabi ki hayır, yoksa Ubuntu gibi dağıtımlar Gnome üstünden prim yapamazlardı. Fakat KDE’ye göre çok daha zor olduğu aşikar. Bütün bunlara ek olarak bir önceki yorumumda belirttiğim hususların da KDE’ye eklenmesi durumunda KDE’nin ilerde pazarda daha da büyüyeceği kesin. Gnome’u ise ancak bizim gibi fanatikler kullanır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s