WordPress.com hesabınız güvenli

WordPress.com günlüklerinin yönetim alanları SSL şifrelenmiş iletişim katmanı ile korunuyordu. 15 Aralık 2006 tarihli günlük girdisi ile bu özelliğin kaldırıldığı (!) duyurulmuştu. Bu özelliğin kalkmasından sonra umuma açık İnternet bağlantısı sunulan alanlarda WordPress.com hesabımıza giriş yapmayı bırakmıştık. Bilgi güvenliğimiz¹ için oldukça önemli olan bu özellik tamamen kaldırılmış mıydı?

Hayır, SSL katmanı WP.com’dan asla tamamen kaldırılmadı, sadece gizlendi. Eğer WP.com günlüğünüzün kullanıcı girişi sayfasına aşağıdaki gibi bir URL ile erişirseniz kullanıcı adınız ve şifreniz sanal ortamda şifrelenmiş olarak iletilecektir. (“https://” protokolüne dikkat edin.)

https://mustafaulu.wordpress.com/wp-login.php

Giriş yaptıktan sonra yönetim alanınıza da aşağıdakine benzer bir URL ile eriştiğinizde bütün yönetim faaliyetleriniz güvenli bir yöntemle iletilecektir. (“https://” protokolüne dikkat edin.)

https://mustafaulu.wordpress.com/wp-admin/

¹ İnternet’te dolaşırken bilgi güvenliğinizi önemsiyorsanız SSL kullanımına dikkat etmelisiniz. Kişisel bilgilerinizi girdiğiniz sayfalarda SSL etkinleştirilmiş olmalıdır. Aksi taktirde sizinle aynı bağlantıyı paylaşan herhangi birisi bilgilerinizi ele geçirebilir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s