(Linux’ta) Masaüstü yöneticisinin veri yolu (PATH) değerini değiştirmek

Sık kullandığımız bir programı çalıştırmak için her seferinde programı yerleştirdiğimiz dizinin tam yolunu yazmak bize zaman kaybettirir. Örneğin şu sıralarda çok kullandığım bir programın çalıştırılabilir dosyaları “/opt/arm/3.4/bin” dizininin içerisinde. Bu dizindeki “arm-linux-gcc” komutunu çalıştırmak için her seferinde “/opt/arm/3.4/bin/arm-linux-gcc” yazmak yerine bir sefer “export PATH=$PATH:/opt/arm/3.4/bin” komutunu çalıştırıyorum. Bundan sonra “arm-linux-gcc” komutunu istediğim yerde tam yolunu belirtmeden kullanabiliyorum.

Sistem her başladığında yukarıdaki basit ayarın kendiliğinden yapılmasını sağlamak için “/etc/profile” dosyasının sonuna “export PATH=$PATH:/opt/arm/3.4/bin” satırını ekledim. Bu değişiklik sayesinde kabukta (shell) çalışırken kendime kolaylık sağlamış oldum fakat masaüstü yöneticisi (gdm) farklı bir katmanda (!) çalıştığı için aynı değişiklik masa üstünden veya dosya yöneticisinden çalıştırdığım programlarda geçerli olmadı.

Mesela NetBeans programını masa üstüne yerleştirilmiş olan kısayolu kullanarak çalıştırdım. Birşeyler derlemek istediğimde “arm-linux-gcc komutu bulunamadı!” gibi bir hata verdi.

Bu hatanın üstesinden gelmek için masa üstü yöneticisinin ayar dosyasında bir değişiklik yapmak gerekiyor.¹ Önce “/usr/share/gdm/defaults.conf” dosyasında “[daemon]” bölümünün altındaki “DefaultPath=” ile başlayan satırı alıyoruz. Bu satırı “/etc/gdm/gdm.conf” dosyasındaki “[daemon]” bölümünün altına kopyalıyoruz. Şimdi de kopyaladığımız satırın sonuna “arm-linux-gcc” dosyasının bulunduğu klasörü ekliyoruz. Bu işlem sonucunda şöyle bir satır elde ediliyor: “DefaultPath=( varsayılan değerler ):/opt/arm/3.4/bin

gdm.conf” dosyasını kaydettikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Bilgisayarınız açıldığında masa üstü yöneticisi ile aynı dili konuşuyor olacaksınız.

¹ Burada anlatılan ayarlar Debian GNU/Linux üzerinde denenmiştir. Diğer dağıtımlarda farklılıklar olabilir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s