Eclipse eklentisi geliştirme eğitiminin 2. haftası

1. hafta: OBSS’nin Eclipse eğitiminden notlar

Bu haftaki eğitimin ikinci bölümü devam ederken ben birinci bölümden izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.
Birinci bölümde Eclipse’in arayüzünde değişiklik yapabilen bir eklenti üzerinde çalışıldı. Ana menüye seçenekler eklemek, araç çubuğuna yeni düğmeler eklemek ve bir “view” oluşturmak gibi işlemlerin nasıl gerçekleştirilebileceği anlatıldı.
Ara verildiğinde Eclipse’in eklenti arayüzünün ne kadar esnek olduğu konusunda biraz sohbet ettik. Bir arkadaş basit bir arayüz yazmak için Eclipse’in fazla karmaşık olduğunu düşündüğünü söyledi. Evet basit bir arayüz için Eclipse birinci tercih olamaz. Bir eklenti geliştirmeye başlamadan önce ortaya çıkarmak istediğiniz ürünün gereksinimlerini ve Eclipse’in bu gereksinimlerin ne kadarını size sağladığını belirlemelisiniz. Eğer Eclipse ihtiyacınız olan bileşenleri sunuyor ise eklenti yazmak verimli olacaktır. Bunun tersi bir durum oluştuğunda Eclipse işinizi yavaşlatacaktır.
Örneğin OBSS’de Graymound çatısı için bir Eclipse eklentisi yazılmış. Bu eklentinin yazılabilmesine olanak sağlayan Eclipse bileşeni EMF’dir. Eğer EMF olmasaydı OBSS bir eklenti yazmayı göze almazdı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s