İnternet sayfası tasarımında rahatsız edici tercihler

Takip ettiğim bu günlükte İnternet sayfası tasarlarken düşülen hatalarla ilgili bir yazı yazıldı.

Yazıda listelenen 10 maddeden ikisine (2. ve 10. maddelere) eklemek istediğim ayrıntılar vardı. Hemen fikirlerimi yazdım fakat yazdıklarım günlük sahibi tarafından kabul edilmedi.

Tamamen kendi görüşlerim olan bu listede yazanlara katılabilirsiniz veya kendi görüşlerinizi iletebilirsiniz, belkide bu sayede Türkiye’de web tasarımı yapan insanlara görüşleriniz ve önerilerinizle yardımcı olmuş olursunuz.

Yazarın bu cümlesini inandırıcı bulmuş¹ ² ve yorumumu yazdıktan sonra yazıyı Oyyla’ya bile göndermiştim.

İnternet günlüğü böyle yönetilmemeli. Hakaret içermeyen ve uygun üslupla yazılan misafir yorumları silinmemeli. Silinme ihtimalini göze alarak bir daha aynı sitedeki yazılara nasıl yorum yazabilirim ki?

Misafir yorumları hakkındaki fikrimden sonra ilgili yazıda geçen 2. ve 10. maddelere eklemek istediklerimi yazayım:

İkinci maddenin aslı: Siteye girişlerde kullanılan animasyonlu ön sayfalarda animasyonu geçmek için seçenek sunmamak.

Bence animasyonlu ön sayfa hazırlamak başlıca bir hata. Animasyon siteyi ilk defa ziyaret edenleri etkileyebilir fakat devamlı ziyaretçileri çileden çıkarır.

Onuncu maddenin aslı: Site içi bağlantıları yeni pencerelerde açmak.

Bana göre sadece site içi bağlantılar değil dış bağlantılar da aynı pencerede açılmalı. Yeni pencerede açma seçeneği sadece bazı özel durumlarda kullanılmalı. Örneğin; kullanıcının yapılan işin bitmesini beklemeden sayfayı terketmesi bilgi kaybına yol açacaksa o sayfadaki bağlantılar yeni pencerede açılır yapılabilir. Bu fikrimi destekleyen bir gerçek Digg‘deki dış bağlantıların aynı pencerede açılmasıdır.

Benim bu konudaki görüşlerim bunlar. Sizin de bu liste hakkında tartışmak istediğiniz şeyler varsa lütfen benim yazıma değil başta bağlantısını verdiğim yazıya yorum gönderin.

¹ Aslında durum farklı olabilir. Yazdığım yorum sadece spam filtresine takılmış olabilir. Yazarın bundan haberi bile olmayabilir. Eğer araya spam filtresi girmiş ise yazarın inandırıcılığı zarar görmemiş olur. Ben de verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

²  Açıklama için aşağıdaki ilk yorumu okuyun.

Reklam

İnternet sayfası tasarımında rahatsız edici tercihler” için 3 yorum

 1. Merhaba Mustafa bey,

  Blog’umdaki yazıma görüşlerinizi ilettiğinizi ve tarafımdan kabul edilmediğini yazmışsınız. Fakat ben böyle bir yazıyı görmedim ve şahsen böyle bir yazıyı redetmedim. Sanırım wordpress ile ilgili bir sorun oluşmuş olmalı. Akismet’e takılmış olabilir ve ben farkında olmadan silmiş olabilirim diye düşünüyorum.

  2. ve 10. maddelerdeki görüşlerinize katılıyorum. Fakat site girişlerindeki kısa animasyonlar tamamen hata olarak görülmemeli… Eğer site animasyonu izlemek istemiyorum diye bir seçenek sunuyor ve o kişi tekrar siteye geldiğinde animasyonu izlemeden giriş yapabiliyorsa site giriş animasyonları bazı özel sitelerde tercih edilebilir. Zaten 2. maddede yazdığım animasyonu geçmek için seçenek sunmama hatasından kasıt olarak bu seçeneği hatırlamamak ta var. Uyarılarınız ve gözlemleriniz doğrultusunda o maddeyi düzenlemeyi düşünüyorum.

  Ayrıca 10. maddede ile ilgili görüşlerinize tam olarak katılmıyorum sitede yer alan harici linklerin ayrı sayfalar da açılması bence doğru bir tercih. Bazen insanlar yanlışlıkla bu linklere tıklayabiliyor sitenin devamı mı acaba diye de yanılgıya düşebiliyor. Hatta beğenmediği bir sayfa olduğunda internet tarayıcısını kapatarak belkide tesadüfen bulmuş olduğu sitenizi de kapatmış oluyor, eğer sitenize arama moturundan gelmiş bir kullanıcı ise internet adresinizi birdaha hatırlayamaya biliyor da.

  Blog’um herzaman yorumlara ve eleştirilere açıktır kesinlikle hakaret yada konu harici yazı içermediği sürece gelen yorumları silmek gibi bir alışkanlığım yok..

  İlginize teşekkürler.

 2. Duruma açıklık getirdiğiniz için teşekkür ederim. Yazımdaki ilgili cümlelerin üzerini çizdim.
  Animasyonların bazı özel sitelerde tercih edilebileceği görüşünüze katılıyorum.
  Dış bağlantılar ile ilgili düşüncelerimin arkasındayım. Bütün tarayıcı programlarında bağlantıların üzerinde farenin sağ tuşuna basınca açılan menüde yeni pencerede açma seçeneği ilk seçeneklerden birisidir. Kullanıcı bağlantıyı yeni pencerede açmak için bu menü seçeneğini kullanmalı.

 3. “Bence animasyonlu ön sayfa hazırlamak başlıca bir hata. Animasyon siteyi ilk defa ziyaret edenleri etkileyebilir fakat devamlı ziyaretçileri çileden çıkarır.”

  Bu cümleyi bir kitap’da veya sitede okuduğuma yüzde yüz eminim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s