SMF’nin Joomla! 1.0 serisi için köprü eklentisi ve çalışmayan URL’ler

SMF geliştiricilerinin bizlere sunduğu bir eklenti sayesinde Joomla! 1.0 serisi ile SMF arasında köprü kurabiliyoruz. Forum yazılımları arasında sadece SMF bu özelliğe sahip. Eklentinin biri dışında bütün özellikleri ek işlem yapmadan beklendiği gibi çalışıyor. Yalnızca SMF’yi Joomla! bileşeni olarak göstermek istediğinizde bazı URL’ler çalışmıyor. Bu sorunun çözümü Joomla!’nın htaccess.txt dosyasında kısmen verilmiş. Çözümü kısaca aktarayım ve gözden kaçan kısmı tamamlayayım.

“.htaccess” (htaccess.txt dosyasının adını “.htaccess” olarak değiştirmiş olmanız gerekiyor) dosyasının içinde aşağıdaki satıra benzeyen iki satır var.

#RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR] ##optional – see notes##

Bu satırları bulup başlarındaki “#” işaretini silin.

Joomla! web alanınızın kök dizinine kurulu ise artık SMF’ye “http://webalaniniz.com/component/option,com_smf/” adresinden erişebilirsiniz.

Eğer Joomla! web alanınız içinde alt dizinlerden birisine kurulu ise son bir değişiklik daha yapmanız gerekiyor. Mesela Joomla! “http://webalaniniz.com/deneme/” adresindeyse yukarıda verdiğim “.htaccess” dosyasının içindeki satırlardan sadece bir tanesini aşağıdaki gibi değiştirmelisiniz. Bu satır “Begin – Joomla! core SEF Section” başlığı altındaki satır olmalı.

RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/deneme/component/option,com) [NC,OR] ##optional – see notes##

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s